Radosne życie omletów

Warsztaty Śniadaniowe z Marcinem Kochem

Na warsztatach z Marcinem Kochem chcielibyśmy uroczyście zamknąć kulinarny sezon letni i rozpocząć kulinarną, śniadaniową jesień. W tym celu zestawimy ze sobą sezonowe warzywa z najszybszym sposobem na śniadanie czyli jajkiem. Będziemy robić omlety, frittaty i inne jajeczne wariacje. Wydaje się nic prostszego, a jednak np. omlet to nie taka bułka z masłem. Na z pozoru prostych potrawach można polec, kto oglądał „Podróż na sto stóp” ten wie. Omlet to też potrawa z prawdziwą, kulinarną historią. Słynny Marcel Boulestin, autor słów „dobre jedzenie powinno być regułą nie wyjątkiem” jako pierwszy człowiek prowadzący kulinarne show zaprezentował jako pierwszą potrawę właśnie omlet. A było to …. w 1937 roku, w Anglii.
Przygotowania rozpocznie szybki kurs technik krojenia julienne, brunoise, batonnet, jardiniere etc. Następnie przejdziemy na grunt śniadaniowy, by nauczyć się robić omlety w jesiennych, smakowitych połączeniach.

Marcin Koch, spiritus movens Bazaru Kocha. Praktyk i teoretyk kulinarny. Pasja do gotowania rosła razem z nim i choć to człowiek wielu talentów, pewnego dnia postanowił zająć się tylko nią na poważnie. Ukończył z wyróżnieniem Le Cordon Bleu. Uczył się gotować w Toskanii, Barcelonie, Hong-Kongu. Jego Bazar Kocha powstał z miłości do gotowania

zespol_marcin

Gdzie i kiedy
Każdy warsztat odbywa się w Bazarze Kocha przy ul. Mokotowskiej 33/35 w Warszawie.
Start w środę, 23.09 o godzinie 9.00.

Zapisy
Aby zapisać się na warsztat należy wypełnić poniższy formularz. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc w Bazarze Kocha decyduje kolejność zgłoszeń. Przypominamy, że uczestnik może wziąć udział w maksymalnie dwóch wybranych przez siebie warsztatach. W odpowiedzi uzyskają Państwo dalsze instrukcje.

Cena: 24 zł

Formularz zapisu na warsztat

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Telefon (wymagane)

Firma

Ilość osób

Dodatkowe informacje

Przepisz kod z obrazka:
captcha

Wysyłając formularz akceptujesz regulamin