Poranne kiszonki

Warsztaty Śniadaniowe z Kamilem Antosiewiczem, twórcą i wydawcą magazynu SMAK

Kiszenie i kiszonki to fascynujące zajęcie. Wystarczy mieć słoik, dowolny składnik, sól i wodę. Zakisić da się prawie wszystko: od kalarepy po słodkie ziemniaki. W ostatnich miesiącach Kamil wraz ze Smakiem poświęcili się temu procesowi prawie bezgranicznie – eksperymentując ze smakowymi efektami, proporcjami i przyprawami. Podczas warsztatów będzie można dowiedzieć się jak się kisi, jakie są tajniki tej z pozoru banalnej czynności. Kamil rozpocznie od degustacji przygotowanych przez siebie kiszonek, następnie każdy z uczestników spróbuje zrobić swoją kiszonkę z sezonowych warzyw.

Kamil Antosiewicz jest dziennikarzem. Na kuchnie otworzył mu oczy wyjazd do Indii. Pewnego dnia wraz z przyjaciółmi zauważył, że nie ma periodyku o gotowaniu oraz kulturze jedzenia. Postanowił wziąć sprawę w swoje ręce. Założył „Smak-magazyn wokół stołu”, którego jest wydawcą. Prywatnie deklaruje się jako mięsożerca, ale nie za wszelką cenę. Uwielbia też czytać przy jedzeniu 🙂

kiszonki

Gdzie i kiedy
Każdy warsztat odbywa się w Bazarze Kocha przy ul. Mokotowskiej 33/35 w Warszawie.
Start w środę, 14.10 o godzinie 9.00.

Zapisy
Aby zapisać się na warsztat należy wypełnić poniższy formularz. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc w Bazarze Kocha decyduje kolejność zgłoszeń. Przypominamy, że uczestnik może wziąć udział w maksymalnie dwóch wybranych przez siebie warsztatach. W odpowiedzi uzyskają Państwo dalsze instrukcje.

Cena: 24 zł

Formularz zapisu na warsztat

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Telefon (wymagane)

Firma

Ilość osób

Dodatkowe informacje

Przepisz kod z obrazka:
captcha

Wysyłając formularz akceptujesz regulamin