Hummus, za’atar i granaty

Warsztaty Śniadaniowe z Samar Khanafer-Gniadek, kulinarną ambasadorką kuchni arabskiej

To co charakteryzuje kuchnię arabską to upodobanie do warzyw tj. bakłażan, pomidory, papryka, cukinia, pietruszka, cebula, czosnek; owoców (granaty, cytryny, figi), soczewicy oraz ciecierzycy i ziół. Ważnym uzupełnieniem dań jest pieczywo w postaci np. podpłomyków i pit. Warsztaty z Samar będą pokazywać jak wygląda śniadanie w krajach Lewantu. Każdy z uczestników nauczy się jak zrobić manouche, knafeh. Dowiedzą się też co to jest keshek. Nie zabraknie też odrobiny hummusu i ulubionej także przez Samar kaszy jaglanej. Śniadanie zakończymy warsztatami z parzenia libańskiej herbaty i arabskiej kawy.

Samar Khanafer – Gniadek w połowie Polka, w połowie Libanka urodzona w Leningradzie. Ekspert od kuchni bliskowschodniej. Uczestniczka III polskiej edycji programu „MasterChef”, której umiejętności docenili między innymi Gordon Ramsay i Michel Roux. Prowadzi warsztaty z kuchni arabskiej w całej Polsce oraz dba, aby do hummusu nie dodawać sody. 

DSC_4089

Gdzie i kiedy
Każdy warsztat odbywa się w Bazarze Kocha przy ul. Mokotowskiej 33/35 w Warszawie.
Start w środę, 07.10 o godzinie 9.00.

Zapisy
Aby zapisać się na warsztat należy wypełnić poniższy formularz. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc w Bazarze Kocha decyduje kolejność zgłoszeń. Przypominamy, że uczestnik może wziąć udział w maksymalnie dwóch wybranych przez siebie warsztatach. W odpowiedzi uzyskają Państwo dalsze instrukcje.

Cena: 24 zł

Formularz zapisu na warsztat

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Telefon (wymagane)

Firma

Ilość osób

Dodatkowe informacje

Przepisz kod z obrazka:
captcha

Wysyłając formularz akceptujesz regulamin