Chilli i kardamon

Warsztaty Śniadaniowe z Paulą Mycką – odkryciem kulinarnym Bazaru Kocha

Kuchnia indyjska to mistyka, feria zapachów przypraw i kolorów. Śniadanie indyjskie to niebanalne sposoby na urozmaicenie klasycznego, europejskiego śniadania o potrawy, które mają zdrowy i rozgrzewający wpływ na nasz organizm. Pokażemy jak zrobić m.in. własne, a przez to najlepsze garam masala, indyjskie chai, chlebek paratha. Nauczymy się sposobów łączenia przypraw, w zależności jaki efekt zdrowotny i smakowy chcemy uzyskać. Na koniec indyjskie śniadanie zaadoptujemy w jesienny, sezonowy wymiar, by pokazać jak bazując na kuchni indyjskiej zrobić zdrowe i pyszne poranne danie, które oczywiście zjemy po indyjsku czyli używając rąk zamiast sztućcy.

Jeżeli niektórzy są w czepku urodzeni, to Paula urodziła się w kulinarnym kitlu. Reprezentuje młode pokolenie kucharzy, którzy wybrali ten zawód, bo nie wyobrażali sobie innego. Z wykształcenia projektantka mody, artystyczną duszę i poczucie estetyki postanowiła przełożyć na kulinarny język. Wkroczyła do kuchni Bazaru Kocha i stała się niezbędna. Wcześniej mieszkała w Indiach i uczyła się hinduskiej kuchni od najlepszych, rodowitych kucharzy.

FB_20150819_10_34_37_Saved_Picture

Gdzie i kiedy
Każdy warsztat odbywa się w Bazarze Kocha przy ul. Mokotowskiej 33/35 w Warszawie.
Start w środę, 21.10. o godzinie 9.00.

Zapisy
Aby zapisać się na warsztat należy wypełnić poniższy formularz. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc w Bazarze Kocha decyduje kolejność zgłoszeń. Przypominamy, że jedna osoba może wziąć udział w maksymalnie dwóch wybranych przez siebie warsztatach. W odpowiedzi uzyskają Państwo dalsze instrukcje.

Cena: 24 zł

 

 

Formularz zapisu na warsztat

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Telefon (wymagane)

Firma

Ilość osób

Dodatkowe informacje

Przepisz kod z obrazka:
captcha

Wysyłając formularz akceptujesz regulamin